Праект "Гонар Радзімы!"

Прывітанне, шаноўныя сябры! Прачытаў сёння артыкул на TUT.by пра сучастны стан беларускай мовы, нават не прачытаў – праглядзеў па дыаганалі –  усё зразумела… Можна шмат казаць, вінаваціць таго ці іншага… час ды парадкі, але я не аб гэтым. Сёння я хачу пагаварыць з Вамі пра другое:
“Давайте будем честными… Давайте будем честными друг перед другом и признаемся, что было бы очень странным, что после девяносто летнего, так скажем отсутствия белорусского языка, мы бы вдруг с Вами ни стого ни с сего все заговорили на белорусском. – Такого быть не может – это было бы странно и не естественно. Но мне, как гражданину и поэту, как сыну своей земли далеко не безразлично состояние белорусского языка, моего родного языка, хотя и говорю, думаю  и пишу я, в основном на русском.
Как известно, в любом деле начинать нужно с себя, як запытаецеся Вы? – Да вельмі просто, па-ціху, неспяшаючыся. Не беря на себя повышенных обязательств и не стараясь неестесвенно резко заговорить на белорусском языке… Я предлагаю Вам вводить в свою речь вместо русского «пока» белорусское «пакуль» - тоже самое по звучанию и естественно.
Так, что: «Не безраличная коль судьба родного языка – то на пакуль давай меняй пока!»:)
Далучайцеся!
Не чаго не перашкаджае ж французам дабаўляць “эскеземуа”,калі яны гавораць на другой мове, а полякам “добже”!
І на прыканцы – верш “Гонар Радзімы!”

Комментарии

Ed
вт, 2011-09-20 12:27
Добра! Толькі разам "Жыве Беларусь!"...

Дзякуй, Эдуард! Сення з дырэктарам з Гомелю перапiсвалiся на беларускай мове! Як жа ж я яму ўдзячная!!! I Вам так сама!

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика